Oficiálna stránka obce Stakčín

Kalendáre
Dni v týždni
Čas v dni
List
Grid
Plain
So
21

Nočný pochod za Slnovratom – 21. jún 2025

21 júna, 2025 at 19:30 - 22 júna, 2025 at 05:00calendar-multiday
So
12

Stakčínsky festival ľudového umenia – 12. júl 2025

12 júla, 2025 at 14:00 - 13 júla, 2025 at 04:00calendar-multiday

Plánované prerušenie distribúcie elektriny

29/04/2025

stiahnuť

Oznámenie o začatí územného konania a nariadenie ústneho pojednávania spojeného s miestnym zisťovaním

28/04/2025

stiahnuť

Oznámenie o začatí územného konania a nariadenie ústneho pojednávania spojeného s miestnym zisťovaním

24/04/2025

stiahnuť

Obec » Drevené kostolíky v okolí

Drevené kostolíky, chrámy či cirkvi predstavujú unikátne rusínske sakrálne stavby a jedinečné kultúrne dedičstvo severovýchodu Slovenska. Väčšina z nich pochádza zo 17. a 18. storočia a viaceré boli pôvodne postavené bez jediného klinca. Ich autentická architektúra je charakteristická bohato zdobeným interiérom, ktorého dominantou je ikonostas. Sú vyhlásené za národné kultúrne pamiatky. V rámci destinácie Poloniny ich spája Cyklistický chodník ikon.

Zdroj: http://www.kdc.sk/snina.php

DREVENÝ CHRÁM, HRABOVÁ ROZTOKA

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Bazila Veľkého v Hrabovej Roztoke bol postavený v polovici 18. storočia a zasvätený jednému z najvýznamnejších východných svätcov. Chrám si zachoval svoju pôvodnú podobu, rovnako ako aj jeho ikonostas a prestola pochádzajúca z čias vzniku kostolíka. Ide o trojdielnu, trojpriestorovú, dvojvežovú stavbu s dvomi krížmi. Konštrukcia chrámu je zrubová, konštrukcia veže stĺpová. Z čela dreveného chrámu vyrastá veža prekrytá zrezanou strechou, na ktorej je osadená cibuľa s trojramenným krížom na vrchu. Vo veži sú zavesené tri zvony – jeden neistého roku a dva z roku 1796. Druhá vežička vyrastajúca zo strechy je nad svätyňou. Interiér je prevažne barokový z 18.stor. V interiéri sa nachádza zaujímavá skriňa zhotovená v gotickom slohu. Ikonostas so štvorradovou architektúrou pochádzajúci z roku 1794 je národnou kultúrnou pamiatkou. Raritou sú cárske dvere, ktoré sú osadené namiesto bežných štyroch evanjelistov a Zvestovania Jesseho stromom s desiatimi medailónmi Kristovho rodokmeňa. Diakonské dvere krídla nemajú. V roku 2003 bolo z dreveného chrámu v Hrabovej Roztoke odcudzených päť ikon. Tie boli vplyvom nevhodného zaobchádzania poškodené a je potrebné ich zreštaurovať. Uložené sú zatiaľ mimo chrámu. Oprava exteriéru bola vykonaná v roku 2000.

DREVENÝ CHRÁM, JALOVÁ

Gréckokatolícky drevený chrám svätého veľkomučeníka Juraja v Jalovej bol postavený v roku 1792. Je situovaný približne v strede dediny. Jedná sa o malú stavbu, keďže v čase jej výstavby bola pre miestnych obyvateľov postačujúca. Patril k tzv. „chrámom v kožuchu“, pretože bol omietnutý a obielený, ale v roku 2002, došlo k jeho rekonštrukcii, kedy už omietnutý nebol. Chrám má trojdielnu zrubovú konštrukciu, ktorá je postavená na kamennom základe a dve vežičky s kovovými trojramennými krížmi. Strecha je pokrytá šindľom. Ikonostas s ikonami v piatich radoch pochádza zo 17. storočia. Každú nedeľu a počas sviatkov sa v chráme na kopci slúži liturgia. Miestni veriaci tu zachovávajú juliánsky kalendár. Liturgickým jazykom je slovenčina a cirkevná slovančina.

DREVENÝ CHRÁM, KALNÁ ROZTOKA

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Jána Krstiteľa v Kalnej Roztoke pochádza z roku 1750. Chrám bol postavený v zrubovom štýle. Pozostáva zo svätyne, chrámovej lode a predsiene. Predsieň má vežu s kupolou a trojramenným krížom. Svätyňa má na svojej streche trojramenný kríž. Chrámová veža i chrámová strecha sú pokryté drevenými šindľami. Tento chrám je jedinečný tým, že jeho drevené steny sú zvonka i z vnútra omietnuté a natreté vápnom v snahe uchrániť chrám pred nepriaznivým počasím. Vchod do chrámu je zo západnej časti do predsiene. Chrám v obci Kalná Roztoka má osobitnú ikonami ozdobenú stenu s tromi dvermi, ktorá stojí medzi chrámovou loďou a svätyňou. Tento ikonostas pochádza zo 17. storočia. Má päť radov ikon. Ikony sviatkov pochádzajú z 18. storočia. Z priestorových dôvodov na ikonostase chýba kríž. Ikonostas je koncipovaný v červeno-modrom prevedení. Jeho stĺpiky, ďalej vyrezávané ozdoby, ako aj cárske dvere, sú pozlátené. Pri chráme stojí drevená zvonica s dvoma zvonmi. Starší zvon pochádza z roku 1908, mladší zvon je z roku 1993. Objekt zvonice je položený na nízkom kamennom základe s veľmi jednoduchou konštrukciou. Vrch zvonice je obložený šindľom a je zakončený trojramenným krížom. Prvá rekonštrukcia chrámu prebehla v 19. storočí a ďalšia v rokoch 2002 až 2004.

DREVENÝ CHRÁM, NOVÁ SEDLICA

V obci Nová Sedlica bol postavený drevený gréckokatolícky chrám v roku 1745. Zasvätený bol sv. archanjelovi Michalovi. K značnému poškodeniu tohto chrámu došlo počas druhej svetovej vojny, v roku 1944. Až v roku 1966 bol premiestnený do humenského skanzenu.

Chrám je postavený na kamennom základe, má zrubovú konštrukciu. Veža a prístrešok majú stĺpovú konštrukciu. Chrám je trojdielny, trojpriestorový, trojvežový s troma krížmi. Hlavná veža vyrastá zo strechy, ktorá sa rozprestiera cez loď až po svätyňu. Telo veže je pokryté doskami a telo lode pokrývajú drevené šindle. Vo veži by mal byť zavesený jeden zvon z roku 1811. Loď má osemuholníkovú vežu, podobne je riešená aj veža svätyne. Na vrchole sú osadené kovové kríže. Nad hlavnou vežou a loďou trojramenné, nad svätyňou ozdobný jednoramenný. Vstup do chrámu je zo západnej strany do predsiene a je chránený prístreškom.

Ikonostas má päťradovú architektúru na piatich poschodiach. Pochádza z prvej polovice 18. stor., pričom rad prorokov je novší. Prvý, hlavný rad obsahuje ikony sv. biskupa Mikuláša, Bohorodičky Hodigitrie, Krista, ikonu Bohorodičky Hodigitrie, pričom nejde o pôvodnú ikonu. Diakonské dvere nie sú osadené krídlom. Cárske dvere sú vzácne tým, že neobsahujú klasických šesť medailónov s evanjelistami a Zvestovaním, ale spolu na oboch krídlach dvanásť medailónov Jesseho stromu, čiže Kristov rodokmeň. Druhý rad sviatkov je rozdelený ikonou Poslednej večere. Tretí rad pozostáva z ikon apoštolov, pričom v strede je ikona Krista Veľkňaza so sv. Bohorodičkou a sv. Jánom. Štvrtý rad je netypicky riešený. Pozostáva spolu z dvanástich medailónov. Uprostred je Kristov monogram vo venci s mitrou hore, pridržiavaný dvoma anjelmi. Hore nad ikonostasom je tabuľová ikona Ukrižovania s postavami Bohorodičky, Márie Magdalény, sv. evanjelistu Jána a stotníka Longina. Piaty rad tvoria ikony Kristus a sv. Peter Alexandrijský, sv. Anton a Teodosius Pečerskí, sv. Peter a Pavol, sv. Paraskeva.

V súčasnosti sa v Chráme svätého archanjela Michala konajú príležitostné obrady niekoľkokrát v roku.

DREVENÝ CHRÁM, RUSKÝ POTOK

Uprostred obce Ruský Potok bol v roku 1740 postavený pôvodne gréckokatolícky drevený chrám. Je pod patronátom sv. archanjela Michala. Od roku 2000 je prevedený na Pravoslávnu cirkev.

Zo stavebného hľadiska ide o trojdielny, trojpriestorový, dvojvežový chrám s dvoma krížmi. Je postavený na kamennom základe. Konštrukcia chrámu je klasická zrubová, u veže a predsiene stĺpová. Telo chrámovej veže je obložené doskami, na jej streche je špeciálne tvarovaná cibuľa, laterna so strieškou, dve cibuľky nad sebou a trojramenný kríž. V závere strechy nad svätyňou je osadená jednoduchá vežička s cibuľkou a trojramenným krížom. Vstup do chrámu je zo západnej strany cez predsieň.

Ikonostas (NKP) v chráme má štvorradovú architektúru s ikonami rozmiestnenými na štyroch poschodiach. Predpokladá sa, že pochádza z 18. stor. Prvý hlavný rad tvoria ikony sv. biskupa Mikuláša, Bohorodičky Hodigitrie, Krista, sv. archanjela Michala alebo skôr Zboru sv. archanjela Michala. Diakonské dvere nie sú osadené krídlom. Cárske dvojkrídlové dvere sú osadené šiestimi medailónmi (štyria evanjelisti a hore dva medailóny Zvestovania). Na osteniach sa nachádzajú ikony sv. Bazila Veľkého a sv. Gregora Naziánskeho. Priestor na osadenie ikonostasu je užší ako samotný ikonostas a preto sú prvé a posledné dvojice ikon zošikmené. Druhý rad sviatkov je predelený ikonou Poslednej večere. Tretí apoštolský rad je tvorený ikonami apoštolov, kde uprostred radu je ústredná ikona Krista.

Veľmi hodnotný je v tomto chráme aj žertveník s ikonou Snímania Krista pochádzajúci z 18. stor. a liturgické knihy zo 17. stor.

Drevená zvonica pri chráme nie je pôvodná, bola postavená v roku 1956. Je stĺpovej konštrukcie. Sú v nej zavesené tri zvony pochádzajúce zo zvonice vo veži.

 

DREVENÝ CHRÁM, ŠMIGOVEC

Gréckokatolícky drevený chrám Nanebovstúpenia Pána v obci Šmigovec bol postavený na svahu uprostred cintorína v roku 1755. Ide o jeden z najmenších kostolíkov v regióne Snina.  V dôsledku neodborne realizovaných opráv strechy a veže v roku 1936 bol chrám v zlom technickom stave a takmer zanikol. Zachránila ho komplexná obnova začatá v roku 2013, v rámci ktorej došlo k statickému zabezpečeniu a výmene plechovej strechy späť za šindľovú. Ďalšie úpravy sa konali v roku 2016. Drevený chrám v Šmigovci predstavuje jednoduchú stavbu zrubovej konštrukcie so stĺpikovou vežou, v ktorej boli pôvodne zavesené tri zvony. Kvôli havarijnému stavu objektu boli ale umiestnené do drevenej zvonice pri murovanom chráme. Zaujímavosťou tohto dreveného chrámu je päťradový ikonostas s neobvyklým počtom 24 ikon prorockého radu, ktorý vznikol zrejme v čase výstavby chrámu. Počas rekonštrukcie v roku 2006 bolo zistené, že existujúce ikony boli v minulosti premaľované, pričom nešlo o ich obnovu, ale o nanesenie svojských kompozícií.

DREVENÝ CHRÁM, TOPOĽA

Gréckokatolícky drevený chrám v Topoli bol postavený okolo roku 1700 a zasvätený bol sv. archanjelovi Michalovi. V súčasnosti sú v obci dva chrámy. Drevený chrám a nový murovaný, zasvätený sv. Petrovi a Pavlovi, postavený v roku 1994. V starom chráme sa už pravidelne neslúži. Začiatkom 19. stor. sa v rodine vtedajšieho gréckokatolíckeho kňaza narodil kňaz, významná národná i kultúrna postava Alexander Duchnovič.

Stavba chrámu je trojdielna, trojpriestorová, jednovežová. Mohutná strecha tvorí opticky jednoliaty objekt. Konštrukcia je zrubová, postavená na nízkom kamennom základe. Vchod je zo západnej strany cez predsieň. Veža má strechu v tvare zrezanej pyramídy, ktorá je pokrytá šindľami. Na nej je osadené pôdorysne menšie telo vežičky s trojramenným krížom. Na pyramidálnej strieške je kónus s trojramenným krížom. Nad svätyňou v závere strechy je osadený trojramenný kríž. Vo veži boli pôvodne zavesené tri zvony. Neskoršie boli prenesené do samostatnej zvonice pri chráme. Nakoniec skončili v novom murovanom chráme.

Ikonostas (NKP) vyniká svojou pestrosťou farieb. Má štvorradovú architektúru s ikonami rozmiestnenými na štyroch poschodiach. Pochádza z polovice 18. stor. Diakonské dvere nie sú osadené krídlami. Cárske dvere sú dvojkrídlové so šiestimi medailónmi evanjelistov a Zvestovania. V prvom hlavnom rade sú umiestnené ikony sv. biskupa Mikuláša, Bohorodičky Hodigitrie, Krista Učiteľa a ikona sv. archanjela Michala. Druhý rad sviatkov má uprostred ikonu Poslednej večere. Tretí rad apoštolov obsahuje v strede ikonu Krista Veľkňaza s Bohorodičkou a sv. Jánom Krstiteľom. Štvrtý rad je tzv. rad prorokov. Uprostred je na trojramennom červenom kríži Kristus, po stranách s Bohorodičkou a sv. evanjelistom Jánom.

Súčasťou areálu je aj samostatne stojaca drevená zvonica postavená v 20. stor. V súčasnosti je prázdna. Zvonica je postavená na kamennom základe. Jej konštrukcia je jednoduchá, stĺpová. Celá strecha veže je pokrytá šindľami. V čelnej časti strechy je umiestnený jednoduchý jednoramenný kríž.

DREVENÝ CHRÁM, ULIČSKÉ KRIVÉ

Gréckokatolícky drevený chrám v obci Uličské Krivé bol postavený v roku 1718. Je venovaný sv. archanjelovi Michalovi. V kresťanstve je Michal považovaný predovšetkým za premožiteľa diabla v podobe draka, ako aj za vodcu nebeských vojsk, ktoré stoja na východe pred Božím trónom. Už veľmi skoro sa Michal zobrazoval ako ochranca brány do raja.

Počas druhej svetovej vojny, v roku 1944, bol tento chrám značne poškodený. Jeho architektonické riešenie vyvoláva dojem masívnosti. Drevený chrám v obci Uličské Krivé bol vystavaný v zrubovom štýle na kamennom základe. Pozostáva zo svätyne, chrámovej lode a predsiene. Chrám má dve veže. Vyššia veža je nad predsieňou, nižšia veža je nad svätyňou. Každá chrámová veža má kupolu a trojramenný železný kríž. Chrámové veže a chrámová strecha sú pokryté štiepanými drevenými šindľami. Vo vyššej veži chrámu visia tri zvony. Najstarší z nich pochádza z roku 1811. Hlavný vchod do chrámu je zo západnej časti do predsiene.

Chrám má ikonami ozdobenú stenu s tromi dvermi, ktorá stojí medzi chrámovou vežou a svätyňou. Tento ikonostas pochádza z 18. storočia. Pozostáva z piatich radov ikon. V hlavnom rade ikonostasu sú nasledovnú ikony: sv. Mikuláš z Myry, sv. Bohorodička Hodegetria (ukazovateľka cesty), Kristus Učiteľ a Majster, Zbor archanjela Michala. Cárske dvere pozostávajú z dvoch krídel s vyobrazeniami Kristovho rodokmeňa (tzv. „Jesseho strom“). Na ostení cárskych dverí je znázornený naľavo sv. Bazil Veľký a napravo sv. Ján Zlatoústy. Nad hlavným radom ikonostasu je rad ikon veľkých byzantských sviatkov s ikonou Poslednej večere. Nad radom ikon sviatkov je rad svätých apoštolov s ikonou Kristus Veľkňaz s Božou Matkou a Jánom Krstiteľom. Nad radom svätých apoštolov je rad starozákonných prorokov. Z priestorových dôvodov na tomto ikonostase chýba kríž. Piaty rad ikon sa nachádza pod hlavným radom ikonostasu. V ňom sú nasledovné ikony: Zjavenie sa sv. Mikuláša trom vojvodom, modliaca sa Božia Matka (Oranta), sv. Peter a sv. Pavol.

Na bočných stenách chrámovej lode visí niekoľko vzácnych ikon: sv. archanjel Michal, Kristus s nebeskými silami, Božia Matka Hodegetria (ukazovateľka cesty) s niekoľkými scénami z jej života na okrajoch ikony. Osobitnú pozornosť si zaslúži Mandylion – Kristova tvár na obruse na zábradlí chóru. Vo svätyni za ikonostasom je oltár s nádhernou ikonou Piety, teda Bohorodičky, ktorá drží v náručí telo mŕtveho Krista. Tieto ikony pochádzajú zo 16. a  17. storočia. Patrili pravdepodobne k mobliáru predošleho chrámu. Ikonostas bol kompletne reštaurovaný v rokoch 1988 až 1992.